Květnové novinky

Za uplynulé dva měsíce, se v oblasti digitálních módů neudálo nic, co by stálo za vyzkoušení a za napsání. A tak nejvýznamější událostí, která se týká i nás radioamatérů, je uvolnění Microsoft Windows 7, Build 7100 k veřejnému více jak ročnímu testování zdarma. Zvědavost mi nedala, koupil jsem větší HDD, původní disk na něj naklonoval, a na zbylé místo jsem nainstaloval Windows 7. Instalace trvala asi 30 minut, po třech restartech byl systém připraven k použití. Menší problém byl samozřejmě se zavaděčem. Windows si nainstalovaly svůj, a na nějaký Linux na disku naprosto nebraly ohled. (Linux předchozí instalace Windows po dotazu vloží do startovací nabídky - proč to nejde naopak - nevím).
Na mé konfiguraci, AMD Sempron 3000+; 1GB RAM a 512MB NVidia grafické kartě, systém startuje cca 30 vteřin, a i se zapnutými grafickými efekty (Aero) je stejně rychlý jako Windows XP, což je jistě příjemné překvapení. Vzhled jako by z oka vypadl Linuxovému KDE4.
Co je ale nejdůležitější - všechny zatím nainstalované programy, včetně těch radioamaterských, (MixWin, FT-817 Commander), fungují naprosto bez problémů. Tedy aspoň ty, co fungovat mají. AGW Packet Engine s modemem Baycom jsem nerozchodil ani v režimu kompatibility s Win98.
Vše by se zdálo být téměř ideální - kdyby se neobjevily zprávy, že tuto RC verzi - až nastane čas - nepůjde upgradovat na verzi zakoupenou. Bude se muset udělat čistá instalace - tedy všechno znova. Naštěstí jde u hodně programů nastavit ukládání parametrů, e-mailů spojení atd... tedy vlastně sdílení profilu se stejným programem v jiném OS. Typicky - ukládání QSO v MixW, osobní složky v Thunderbirdu apod. Uvidíme za rok....
Jo, a dneska se mi povedlo první QSO na šestimetru. Na kopci s FT-817 a zbastleným Bazooka dipólem v pětimetrové výšce jsem udělal OH4BNP.