Digimódy - aktualizace 7.2.2012

Původně tu byl článek o aktualizaci "přehledu software pro digitální druhy provozu" , a že nové verze vycházejí poslední dobou pouze pro Logger 32, FL Digi a MultiPSK ... 

Protože jsem ale tento týden strávil s lehkým nachlazením doma, měl jsem kromě několika hodin strávených v pileupech na ZK2C, FW0NAR a HU2DX, čas na vyzkoušení relativně nových digitálních módů JT65A-HF a ROS. Prvně jmenovaný, se již nějaký ten rok používá. Vychází z módu JT65, který se používá k provozu odrazem od ionizovaných stop meteoritů. Více o provozu MS najdete třeba na stránkách OK2POI. O JT65A-HF, toho bylo již také napsáno hodně. Spoustu informací naleznete třeba na stránkách OK1DX. K provozu přes zvukovou kartu, lze použít několik programů. Kromě WSJT,a pro mně trochu složitého MultiPSK, se nejvíce používá speciální program JT65HF od autora W6CQZ. Ke stažení zde, nebo třeba zde. Český výtah z manuálu na stránkách OK2PAD. Ještě včera jsem na tento mód nadával, když jsem se marně pokoušel tři hodiny o spojení. Nevím, co jsem dělal špatně, ale prostě to nešlo. Na stránce autora je seznam online přijatých stanic, něco jako JT65 DXcluster/Skimmer. Velice užitečná věc, kdy člověk hned ví, kde a jak je slyšet. V tomto seznamu jsem se sice objevil, ale trvalo další hodinu, než se podařilo navázat první spojení. JT65A-HF, by měl být primárně na KV určen pro QRP DX provoz. Alespoň tak jsem to pochopil, a těšil jsem se, že to bude ten správný mód, až nám budou zateplovat barák, a já budu odkázán na magnet s Moonrakerem SPX-100 na parapetu, případně magnetickou smyčku na garniži. Realita je bohužel trochu jiná. Na otevřených pásmech je kolem doporučených kmitočtů celkem hustý provoz, a navíc pochybuji, že každý používá maximálně doporučovaných 30W. Místní spojení uděláte v pohodě, ale to na CW (nebo na jakémkoliv digimódu) taky a jednodušeji, navíc jak již bylo zmíněno - na toto není JT65A určen. Jakmile se objeví DX nebo nějaká vzácnější stanice, vznikne chaos, a vzhledem k charakteru módu (minuta příjem - minuta vysílání) jen trávíte čas zíráním na obrazovku. Po dvou minutách se tedy dovíte, jestli už náhodou... Pokud volají dva na kmitočtu, protistanice většinou nepřečte nic.  Navíc se mi zdá, že JT65A-HF je dost náchylný na rušení. Zpráva se buď vypíše celá, nebo nic. Pokud došlo k jakémukoliv zarušení, nedekódovalo se nic. Na milost jsem tedy vzal JT65A-HF až dnes ráno, kdy se podařilo na úplně čistém kmitočtu 10,138MHz QSO s VK3AMA. Použitý výkon cca 20W, anténa INV.V Podotýkám, že protistanice byla slyšet pěkně i na "ucho", takže by spojení bylo možné i na CW, navíc bychom si zřejmě pokecali o trochu víc, než jen 13 znaků za minutu na JT-65A.

Druhý, tento týden testovaný mód je ROS. Na rozdíl od JT65A s šířkou pásma cca 200kHz, je ROS HF široký cca 2kHz. Český překlad manuálu, najdete opět na stránce OK2PAD, program potřebný k provozu přes zvukovou kartu je ke stažení na stránce autora, kterým je EA5HVK. Některé antiviry začnou protestovat kvůli otvírání okna s reklamou - ignorujte to. Přehled kmitočtů otevřete přímo z programu - namátkou jsou to nejčastěji používané 3585, 7044, 14103, 21110 a 28295 kHz. Provoz je mnohem pohodlnější, než s JT65, trochu to připomíná MFSK. Odolnost proti rušení je celkem vysoká. Úzkopásmové rušení nevadí, a pokud je něčím zarušeno celé spektrum, je zkomolena jen čát textu po dobu rušení. Program umožňuje různé rychlosti, které si sám detekuje, takže každá stanice může vysílat různou rychlostí, a nevadí to. Pokud jste připojeni k internetu, přímo v programu vidíte, kde kdo ROSem vysílá, a program automaticky vyšle i váš spot. Líbí se mi také možnost spuštění majáku, kdy poté program zvukovou signalizací upozorní na aktivitu na kmitočtu. Užitečné je také vzdálené ovládání. Nebyl problém mít v ložnici se spícím dítětem notebook s připojenou FT-817, a vše ovládat netbookem z obýváku od televize. Ne že by to s jinými programy nešlo, ale zde to má autor pěkně vestavěné. Jen vyplníte IP adresy, heslo a jedete... Vyřešen je i export QSO (nejen) do deníku MixW. Jen jsem nepřišel na to, zda si program umí "sáhnout" do deníku a upozornit na dříve udělané QSO.Malá výtka směřuje také k nastavení rozlišení. Minimálně lze zvolit 1024x600, což je u netbooku na hraně - aby byl vidět vodopád, musí se schovat spodní lišta.

Mým favoritem pro digi QRP spojení je tedy ROS. Oba programy budou samozřejmě doplněny do abecedního přehledu.